Back to school: my favorite healthy snacks

I’ve found a few go-to snacks that I can keep in my purse that fill me up if I need something quick. If you’re a busy student, mom, or working babe, it’s always good to have a little something on hand for extra busy days!
I’ve separated these by if they need to be refrigerated/be in a lunch box with an ice pack or if they can just go in your car/purse.  I usually use a lululemon bag to pack my lunch in- it’s the perfect size to put in my purse and I can throw in an ice pack to keep things cool for long days.

healthy-snacking

Here we goooo….

Non-refrigerated items:
Emerald roasted almonds (I like the cocoa and vanilla flavors)
Skinny pop
Boom Chicka Pop
Celery + carrot sticks
Apple slices
Celery + pb
Questbars (white chocolate ras is the way to go)
Pretzel Crisps

*the fruit/veggies may only hold up a few hours in your purse…depending on AC conditions or if you’re outside, etc.

I got the individual sized bags of skinny pop and boom chicka pop at target. They are great because I have a hard time controlling myself with an open bag of skinny pop in the house 😉 but obviously you could also portion it out of the big bag.

If you have an ice pack and can keep a few things cold, I love:
Chobani greek yogurt
Cheese sticks  (with my apple)
Cottage cheese + fruit

What are you snacking on these days??

signature

Advertisements

What’s the real cost of juicing at home vs buying juice??

As you can see from my last couple posts/my instagram [@afitgirlsguide], I am a little obsessed with whole juicing again. It’s such a great way to get fruits and veggies in the diet…and in the case of whole juicing- fiber! I love whole juicing in my Blendtec because it keeps all the great fiber in it, vs separating it out in a typical juicer. And of course it’s tasty! I’ve been trying out some really great combos that are SO refreshing on a hot day.

cost-of-juicing

In the past I used to buy a juice every now and then from Sprouts or Whole Foods, but they are so expensive and I never really made it a habit [luckily]. After buying produce specifically for juicing, I am totally shocked at how much juice can be made at home for the same price!!

Recently I’ve been doing 1/4 lemon, 1/2 cucumber, handful of kale, handful of watermelon, and about 1/4 of green apple with some water in the Blendtec.

Here’s what I purchased from Sprouts:

2 lemons @ .50 each
4 cucumbers @ .50 each
1 container of organic kale @ 3.49
1 seedless watermelon @ 3.99
2 green apples @ 1.49 /lb

total price: 12.09

This amount of produce will probably make about 8 drinks, with watermelon left over. That’s $1.51 per drink!! And it’s a lot more than the amount in a tiny juice bottle or cup too! Compare that with $7.99 bottle of Suja and you are saving a lot of $$$.

Of course this requires you have a high powered blender or juicer, but if it’s something you use often, it’s worth it! Save more money on juice, buy more lululemon…no brainer.

Have a great weekend!

signature

Perfect Breakfast Sandwich

My newest breakfast obsession is this beautiful little sandwich. I go through phases (see the last one here)….and I’m OBSESSED. It takes like 5 minutes to make, and is perfect for any meal. It keeps me full for a super-long time too thanks to the glorious fats from the egg and avocado.

Breakfast-Sandwich

Ingredients:
english muffin
cheese
1 egg or 1/3 c egg whites
morning star veggie patty (could also sub turkey sausage, or whatever you want!!)
avocado

It’s pretty self explanatory, just make sure that english muffin gets toasted to perfection ❤
Macros depend on how much of eat you use. I usually do 1/3 c egg whites, 1/2 slice cheese, and 1/4 of an avocado with a 120 calorie english muffin it comes out to 335 calories- 35 carbs/12 fat/25 protein. Boom!

Have a great Thursday!

signature

Recipe: Pumpkin Cheesecake Protein Pancakes

Fall hasn’t quite graced us with her beautiful weather yet, but I’m still eating all the pumpkin I can. These pancakes won’t disappoint! I made them Saturday morning and was in HEAVEN. Super Easy Recipe and the topping is amaze as well. I’ve included recipe for one serving. It just made it easier to calculate this way, but of course double, triple, etc. as necessary. Makes about 3 medium sized pancakes.

Pumpkin Cheesecake Protein Pancakes

Pancake Ingredients:
1/4 c pumpkin
1/4 c egg whites
1 egg
1 scoop Cellucor cinnamon swirl protein powder (can also use vanilla, and just add cinnamon)

Topping:
1/4 c plain Greek yogurt
1 T SF/FF Jello cheesecake pudding mix
splash of almond milk (or whatever kind of milk you like)

Mix all pancake ingredients in a bowl. Preheat pan or griddle to medium heat. Spray with nonstick spray. Cook for about 90 seconds-2 minutes per side. For topping, combine ingredients and top pancakes.
Serves 1.

Macros:
Pancakes- 281 calories- 10 carbs/9 fat/39 protein
Topping- 55 calories- 9 carbs/0 fat/6 protein
TOTAL:  336 calories- 19 carbs/9 fat/45 protein

Have a great day!

signature

Recipe: Pumpkin Pie Protein Shake

This is SO good and so easy. Perfect way to get my pumpkin fix while it is still pretty warm outside…

pumpkin-pie protein shake

Ingredients:

1 scoop Cellucor Cinnamon Swirl Protein (I get it at Costco…you could also use vanilla flavored)
1/4 c pure pumpkin
1 c milk (I used vanilla almond milk, but you could use whatever)
1 large handful ice

Blend it all up! Perfect for pre- or post-workout protein!

Calories: 200
16 carbs/4 fat/27 protein

signature

Protein Snacks

We all know protein is important for keeping and building muscle (and also, keeping you full). Now that school is back in session, it’s always good to have a few extra snacks in your purse for busy days! Here are a few of my faves….

protein-snacks

beef jerky
Muscle Milk light drink boxes (costco)
Greek yogurt
rolled up lunch meat w/cheese stick
Questbar
cottage cheese
boiled eggs
GoodFoods Chicken Cranberry Almond Salad (costco)
Tuna Packets (pre-drained)

What are your go-to healthy snacks?

signature